Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak biuro podróży rozlicza zaliczkę w walucie obcej

20 lipca 2017 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

W przypadku zapłaty otrzymywanej przed wykonaniem usługi turystyki są wątpliwości co do momentu powstania obowiązku podatkowego. Zdaniem organów powstaje on z chwilą otrzymania zaliczki, zdaniem sądów – z chwilą ustalenia marży.

- Podatnik prowadzi biuro podróży. 28 kwietnia 2017 r. otrzymał on przelewem 100 proc. zaliczkę w wysokości 2300 euro za zorganizowany wyjazd. Zaliczkę tę podatnik udokumentował 2 maja 2017 r. fakturą VAT marża zaliczkową i uwzględnił ją – oszacowując marżę netto oraz kwotę VAT – w deklaracji VAT-7 za kwiecień 2017 r. przy zastosowaniu kursu średniego euro ogłoszonego przez NBP z 27 kwietnia 2017 r. Wyjazd odbył się na początku lipca 2017 r. i 11 lipca 2017 r. podatnik wystawił końcową fakturę VAT marża, którą przeliczył według kursu średniego ogłoszonego przez NBP z 10 lipca 2017 r. Ponieważ ostatecznie ustalona marża różni się od wcześniej oszacowanej oraz zmienił się kurs euro, konieczna jest korekta. W jaki sposób ją zrobić? – pyta czytelnik.

Zasady przeliczania dla celów VAT kwot wyrażonych w walutach obcych określa art. 31a ustawy o VAT. Wynika z niego, że:

- gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, jak również, że

- podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10805

Wydanie: 10805

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament